EM14A1D-519-L232N
Manufacturer:
Bourns, Inc.
Part Number:
EM14A1D-519-L232N
Category:
Encoders
Description:
ROTARY OPTICAL ENCODER - 14MM
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Category :
Encoders
Actuator Type :
Built in Switch :
No
Detent :
Yes
DigiKey Programmable :
Not Verified
Encoder Type :
Optical
Mounting Type :
Panel Mount
Orientation :
Vertical
Output Type :
Quadrature (Incremental)
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
32
Rotational Life (Cycles Min) :
100K
Termination Style :
Cable with Connector
Voltage - Supply :
4.75V ~ 5.25V