E50S8-250-3-T-24
Manufacturer:
Autonics
Part Number:
E50S8-250-3-T-24
Category:
Encoders
Description:
ENCODER 50MM 250PPR 12-24VDC
In Stock:
34
Manufacturer :
Autonics
Category :
Encoders
Actuator Type :
8mm Dia Flatted End
Built in Switch :
No
Detent :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
Chassis Mount
Orientation :
User Selectable
Output Type :
Totem Pole
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
250
Rotational Life (Cycles Min) :
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
12V ~ 24V