DP09SH1212A30F
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
DP09SH1212A30F
Category:
Encoders
Description:
DP09S HOR 12P 12DET 30F M7*5MM
Manufacturer :
Category :
Encoders
Actuator Type :
6mm Dia Flatted End
Built in Switch :
Yes
Detent :
Yes
DigiKey Programmable :
Not Verified
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Orientation :
Horizontal
Output Type :
Pulse
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
12
Rotational Life (Cycles Min) :
30K
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
5V