DP11SVN20B20F
Manufacturer:
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Part Number:
DP11SVN20B20F
Category:
Encoders
Description:
DP11S VER 20P NDET 20F M7*7MM
Manufacturer :
Category :
Encoders
Actuator Type :
6mm Dia Flatted End
Built in Switch :
Yes
Detent :
No
DigiKey Programmable :
Not Verified
Encoder Type :
Incremental
Mounting Type :
PCB, Through Hole
Orientation :
Vertical
Output Type :
Pulse
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
20
Rotational Life (Cycles Min) :
15K
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
5V