MHM5-EIB1B-1213-C100-PRM
Manufacturer:
Sensata Technologies
Part Number:
MHM5-EIB1B-1213-C100-PRM
Category:
Encoders - Industrial
Description:
ENCODER ROTARY PROF 10MM 12BIT
Manufacturer :
Sensata Technologies
Category :
Encoders - Industrial
Actuator Type :
Shaft
Built in Switch :
No
Detent :
No
Encoder Type :
Absolute
Mounting Type :
Chassis Mount, Motors
Orientation :
User Selectable
Output Type :
Binary (Absolute)
Product Status :
Active
Pulses per Revolution :
4096
Rotational Life (Cycles Min) :
1B
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V