A/RH5-AN-BC-SP-010
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Part Number:
A/RH5-AN-BC-SP-010
Category:
Humidity, Moisture Sensors
Description:
Relative Humidity, RH Outputs: 0
In Stock:
1
Manufacturer :
Automation Components, Inc.
Category :
Humidity, Moisture Sensors
Accuracy :
±5% RH
Humidity Range :
0 ~ 100% RH
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 60°C
Output :
0V ~ 5V, 0V ~ 10V, 4mA ~ 20mA
Output Type :
Analog Current, Analog Voltage
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Response Time :
20 s
Sensitivity :
Sensor Type :
Humidity, Temperature
Supplier Device Package :
Module
Voltage - Supply :
18 ~ 28VAC, 12 ~ 40VDC