55.1-ND-15-4.5-3.5
Manufacturer:
J.W. Winco
Part Number:
55.1-ND-15-4.5-3.5
Category:
Multi Purpose Magnets
Description:
MAGNET 0.591"D X 0.138"THICK RND
In Stock:
57
Manufacturer :
J.W. Winco
Category :
Multi Purpose Magnets
Finish :
Steel
Gauss Strength :
Grade :
Magnetization :
Material :
Neodymium Iron Boron (NdFeB)
Operating Temperature :
80°C (TA)
Product Status :
Active
Shape :
Round
Size :
0.591" Dia x 0.138" H (15.00mm x 3.50mm)