1201F-0100-360
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Part Number:
1201F-0100-360
Category:
Accelerometers
Description:
ACCELEROMETER
Manufacturer :
Category :
Accelerometers
Acceleration Range :
±100g
Axis :
X
Bandwidth :
4kHz ~ 28kHz
Features :
Mounting Type :
Screw Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Sensitivity (LSB/g) :
Sensitivity (mV/g) :
0.9
Supplier Device Package :
Type :
Analog
Voltage - Supply :
2V ~ 10V