BTF15-BDTD
Manufacturer:
Autonics
Part Number:
BTF15-BDTD
Category:
Photoelectric, Industrial
Description:
SENSOR BGS REFLECTIVE 1-15MM NPN
In Stock:
2
Manufacturer :
Autonics
Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Cable Length :
78.74" (2m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IEC IP67
Light Source :
Red (650nm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 55°C (TA)
Output Configuration :
NPN - Open Collector/Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1ms
Sensing Distance :
0.039" ~ 0.591" (1mm ~ 15mm)
Sensing Method :
Reflective (BGS)
Voltage - Supply :
12V ~ 24V