BTS30-LDTL-P
Manufacturer:
Autonics
Part Number:
BTS30-LDTL-P
Category:
Photoelectric, Industrial
Description:
SENSOR CONVERGENT 5-30MM PNP
Manufacturer :
Autonics
Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Cable Length :
78.74" (2m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IEC IP67
Light Source :
Red (650nm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 55°C (TA)
Output Configuration :
PNP - Open Collector/Light-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1ms
Sensing Distance :
0.197" ~ 1.181" (5mm ~ 30mm)
Sensing Method :
Reflective, Convergent
Voltage - Supply :
12V ~ 24V