BEN10M-TDT
Manufacturer:
Autonics
Part Number:
BEN10M-TDT
Category:
Photoelectric, Industrial
Description:
SENSOR THROUGH-BEAM 10M NPN/PNP
In Stock:
104
Manufacturer :
Autonics
Category :
Photoelectric, Industrial
Adjustment Type :
Adjustable
Cable Length :
78.74" (2m)
Connection Method :
Cable
Ingress Protection :
IEC IP50
Light Source :
Infrared (850nm)
Operating Temperature :
-20°C ~ 65°C (TA)
Output Configuration :
NPN/PNP - Open Collector, Light-ON\Dark-ON
Product Status :
Active
Response Time :
1ms
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Sensing Method :
Through-Beam
Voltage - Supply :
12V ~ 24V