LVE-45-150-R-01-10-S
Manufacturer:
Alliance Sensors Group a div of HG Schaevitz LLC
Part Number:
LVE-45-150-R-01-10-S
Category:
Angle, Linear Position Measuring
Description:
SENSOR LINEAR 152.4MM CONNECTOR
In Stock:
3
Manufacturer :
Category :
Actuator Type :
Round Shaft
For Measuring :
Linear Position
Linear Range :
0 ~ 152.40mm (0 ~ 6.00")
Linearity :
±0.15%
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 85°C
Output :
0 V ~ 10 V
Output Signal :
Package / Case :
Cylinder
Product Status :
Active
Resistance :
Resistance Tolerance :
Rotation Angle - Electrical, Mechanical :
Supplier Device Package :
Technology :
LVIT (Linear Variable Inductance Transducer)
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
0V ~ 10V