MPXM12GS
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MPXM12GS
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 1.45PSIG 0.12" .055V MPAK
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±5%
Applications :
Board Mount
Features :
Maximum Pressure :
10.88PSI (75kPa)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Pressure :
1.45PSI (10kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 55 mV (3V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
5-SMD Module, Top Port
Port Size :
Male - 0.12" (2.97mm) Tube
Port Style :
Barbless
Pressure Type :
Vented Gauge
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
5-MPAK
Termination Style :
Gull Wing
Voltage - Supply :
3V ~ 6V