MPX2100ASX
Manufacturer:
NXP Semiconductors
Part Number:
MPX2100ASX
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 14.5PSIA 0.19" .04V
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
58.02PSI (400kPa)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Pressure :
14.5PSI (100kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 40 mV (10V)
Output Type :
Wheatstone Bridge
Package / Case :
4-SIP Module
Port Size :
Male - 0.19" (4.92mm) Tube
Port Style :
Barbed
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Obsolete
Supplier Device Package :
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Supply :
10V ~ 16V