M3256-00000E-020BG
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Part Number:
M3256-00000E-020BG
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 290.08PSIG 1/4" .02A
In Stock:
47
Manufacturer :
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure :
580PSI (4000kPa)
Mounting Type :
Operating Pressure :
290.08PSI (2000kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Size :
Male - 1/4" (6.35mm) BSPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Vented Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
9V ~ 30V