19C015PV5K
Manufacturer:
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part Number:
19C015PV5K
Category:
Pressure Sensors, Transducers
Description:
SENSOR 15PSI 1/4"NPT 0.1V
In Stock:
21
Manufacturer :
Category :
Pressure Sensors, Transducers
Accuracy :
±0.25%
Applications :
Board Mount
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
-45PSI (-310.26kPa)
Mounting Type :
Operating Pressure :
-15PSI (-103.42kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
0 mV ~ 100 mV (10V)
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
Cylinder, Threaded
Port Size :
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Vacuum
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Flex Cable
Voltage - Supply :
15V