P51-75-S-L-D-20MA-000-000
Manufacturer:
SSI Technologies, Inc.
Part Number:
P51-75-S-L-D-20MA-000-000
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Description:
SENSOR 75PSIS M10 4-20MA
Manufacturer :
SSI Technologies, Inc.
Category :
Accuracy :
±0.5%
Applications :
Industrial Automation
Features :
Amplified Output, Temperature Compensated
Maximum Pressure :
Operating Pressure :
75PSI (517.11kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder
Port Size :
Female - M10 x 1.25
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Sealed Gauge
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Deutsch, 3 Pin
Voltage - Supply :
8V ~ 30V