U5254-000005-200PA
Manufacturer:
TE Connectivity Measurement Specialties
Part Number:
U5254-000005-200PA
Category:
Pressure Sensors, Transducers - Industrial
Description:
SENSOR
In Stock:
4
Manufacturer :
Category :
Accuracy :
±0.1%
Applications :
Industrial Automation
Features :
Temperature Compensated
Maximum Pressure :
600PSI (4136.85kPa)
Operating Pressure :
200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output :
4 mA ~ 20 mA
Output Type :
Analog Current
Package / Case :
Cylinder
Port Size :
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Port Style :
Threaded
Pressure Type :
Absolute
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
9V ~ 30V