E2E2-X10B2 2M
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
E2E2-X10B2 2M
Category:
Proximity Sensors
Description:
PROXIMITY SENSOR INDUCTIVE
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67, NEMA 1,4,6,12,13
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Output Type :
PNP-NC, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Obsolete
Response Frequency :
400Hz
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Wire Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 55V