XS7D1A1PBM12
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
XS7D1A1PBM12
Category:
Proximity Sensors
Description:
PROXIMITY SENSOR SZ D DC PNP XS7
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NC, 3-Wire
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
1.575" (40mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 24V