XS1N30PB349SCTF
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
XS1N30PB349SCTF
Category:
Proximity Sensors
Description:
INDUCTIVE SENSOR 30MM DC PNP NC
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Output Type :
NC, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable
Voltage - Supply :
12V ~ 24V