XS8C2A1PCM12TF
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
XS8C2A1PCM12TF
Category:
Proximity Sensors
Description:
DC PNP NONC 4WIRE FLUSH SN 20MM
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Output Type :
NC/NO, 3-Wire
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.787" (20mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 48V