XS208BLPAM12
Manufacturer:
Schneider Electric
Part Number:
XS208BLPAM12
Category:
Proximity Sensors
Description:
SENSOR, INDUCTIVE PROXIMITY
Manufacturer :
Schneider Electric
Category :
Proximity Sensors
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.098" (2.5mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
12V ~ 24V