CML1206C0G1R2CT50V
Manufacturer:
Stackpole Electronics, Inc.
Part Number:
CML1206C0G1R2CT50V
Category:
Ceramic Capacitors
Description:
CAP CER 1.2PF 50V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1.2 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.030" (0.75mm)
Tolerance :
±0.25pF
Voltage - Rated :
50V