IQ80-60NUP-KK0
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IQ80-60NUP-KK0
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCT 60MM IP65 BOX
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP65
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C (TA)
Output Type :
NPN/PNP-NC/NO, 2-Wire
Package / Case :
Box
Product Status :
Active
Response Frequency :
4Hz
Sensing Distance :
2.362" (60mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
20 VAC ~ 250 VAC