ICB18L50N14NC
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
ICB18L50N14NC
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 14MM CYL
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Response Frequency :
1.5kHz
Sensing Distance :
0.551" (14mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 36V