IME30-15NNOZC0K
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IME30-15NNOZC0K
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C (TA)
Output Type :
NPN-NC, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
500Hz
Sensing Distance :
0.591" (15mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V