IME08-2N5PSZW5K
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IME08-2N5PSZW5K
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX IND 2.5MM CYL 5M CBL
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Plastic
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C (TA)
Output Type :
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Product Status :
Active
Response Frequency :
4kHz
Sensing Distance :
0.098" (2.5mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 30V