ICS08S30F20M5IO
Manufacturer:
Carlo Gavazzi
Part Number:
ICS08S30F20M5IO
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 2MM CYLIND
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-25°C ~ 80°C (TA)
Output Type :
Configurable
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M8
Product Status :
Active
Response Frequency :
2kHz
Sensing Distance :
0.079" (2mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V