KJ4-M18MB80-ANU-X0409
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
KJ4-M18MB80-ANU-X0409
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 1-4MM CYL
In Stock:
1
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
No Indicator
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C (TA)
Output Type :
Analog Voltage
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Response Frequency :
100Hz
Sensing Distance :
0.039" ~ 0.157" (1mm ~ 4mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
18V ~ 30V