IME18-12NNSZC0S
Manufacturer:
SICK
Part Number:
IME18-12NNSZC0S
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCTIVE 12MM CYL
In Stock:
1
Manufacturer :
SICK
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 75°C
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M18
Product Status :
Active
Response Frequency :
1kHz
Sensing Distance :
0.472" (12mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
10V ~ 30V