NBB10-30GM40-Z0-V1
Manufacturer:
Pepperl+Fuchs
Part Number:
NBB10-30GM40-Z0-V1
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
INDUCTIVE SEN 10MM NO
In Stock:
2
Manufacturer :
Pepperl+Fuchs
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Nickel-Plated Brass
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
SCR-NO, 2-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M30
Product Status :
Active
Response Frequency :
Sensing Distance :
0.394" (10mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Unshielded
Termination Style :
Connector
Voltage - Supply :
5V ~ 60V