E2E-S05S12-WC-C1-R 2M
Manufacturer:
Omron Automation
Part Number:
E2E-S05S12-WC-C1-R 2M
Category:
Proximity Sensors - Industrial
Description:
SENSOR PROX INDUCT 1.2MM CYLIND
In Stock:
3
Manufacturer :
Omron Automation
Category :
Proximity Sensors - Industrial
Indicator :
LED
Ingress Protection :
IP67
Material - Body :
Stainless Steel
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Output Type :
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case :
Cylinder, Threaded - M5
Product Status :
Active
Response Frequency :
4kHz
Sensing Distance :
0.047" (1.2mm)
Sensor Type :
Inductive
Shielding :
Shielded
Termination Style :
Cable Leads
Voltage - Supply :
10V ~ 30V