DC95F302Z
Manufacturer:
Amphenol Thermometrics
Part Number:
DC95F302Z
Category:
NTC Thermistors
Description:
THERMISTOR NTC 3KOHM 3969K BEAD
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Category :
NTC Thermistors
B Value Tolerance :
B0/50 :
B25/100 :
B25/50 :
3969K
Length - Lead Wire :
1.50" (38.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging
Operating Temperature :
-80°C ~ 150°C
Package / Case :
Bead
Power - Max :
75 mW
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Resistance in Ohms @ 25°C :
3k
Resistance Tolerance :
±0.2°C