BR42KA202M
Manufacturer:
Amphenol Thermometrics
Part Number:
BR42KA202M
Category:
NTC Thermistors
Description:
THERMISTOR NTC 2KOHM BEAD
Manufacturer :
Amphenol Thermometrics
Category :
NTC Thermistors
B Value Tolerance :
B0/50 :
B25/100 :
B25/50 :
Length - Lead Wire :
0.31" (7.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-80°C ~ 300°C
Package / Case :
Bead, Glass
Power - Max :
Product Status :
Active
Resistance in Ohms @ 25°C :
2k
Resistance Tolerance :
±20%