A/100-3W-D-12"-PB-NIST
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Part Number:
A/100-3W-D-12"-PB-NIST
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Description:
100 Ohm (Three Wires) RTD, Duct,
In Stock:
1
Manufacturer :
Automation Components, Inc.
Category :
Accuracy :
±0.06%
Current :
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-50°C ~ 200°C
Package / Case :
Module
Product Status :
Active
Resistance @ 0°C :
100 Ohms
Resistance Tolerance :
RTD Material :
Platinum (Pt)
Temperature Coefficient :
±3850ppm/°C