A/100-2W-DO-6"-10'CL2P
Manufacturer:
Automation Components, Inc.
Part Number:
A/100-2W-DO-6"-10'CL2P
Category:
RTD (Resistance Temperature Detector)
Description:
100 Ohm (Two Wires) RTD, Duct, W
In Stock:
1
Manufacturer :
Automation Components, Inc.
Category :
Accuracy :
Current :
5 mA
Mounting Type :
Flange Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 115°C
Package / Case :
Probe
Product Status :
Active
Resistance @ 0°C :
100 Ohms
Resistance Tolerance :
±0.06%
RTD Material :
Platinum (Pt)
Temperature Coefficient :
±3850ppm/°C