RASWLF.031 2OZ
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
RASWLF.031 2OZ
Category:
Solder
Description:
LF SOLDER WIRE 96.5/3/0.5 TIN/SI
In Stock:
4
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter :
0.031" (0.79mm)
Flux Type :
Rosin Activated (RA)
Form :
Spool, 2 oz (56.70g)
Melting Point :
422 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Mesh Type :
Process :
Lead Free
Product Status :
Active
Shelf Life :
60 Months
Shelf Life Start :
Date of Manufacture
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
21 AWG, 20 SWG