NC3SWLF.031 0.5OZ
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
NC3SWLF.031 0.5OZ
Category:
Solder
Description:
LF SOLDER WIRE MINI POCKET PACK
In Stock:
18
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Sn96.5Ag3.5 (96.5/3.5)
Diameter :
0.031" (0.79mm)
Flux Type :
No-Clean
Form :
Tube, 0.50 oz (14.17g)
Melting Point :
430°F (221°C)
Mesh Type :
Process :
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
20 AWG, 21 SWG