NC4SW.020 0.3OZ
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
NC4SW.020 0.3OZ
Category:
Solder
Description:
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 93.
In Stock:
11
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Pb93.5Sn5Ag1.5 (93.5/5/1.5)
Diameter :
0.020" (0.51mm)
Flux Type :
No-Clean
Form :
Tube, 0.3 oz (8.51g)
Melting Point :
565 ~ 574°F (296 ~ 301°C)
Mesh Type :
Process :
Leaded
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
24 AWG, 25 SWG