NC2SW.020 0.3OZ
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
NC2SW.020 0.3OZ
Category:
Solder
Description:
SOLDER WIRE MINI POCKET PACK 60/
In Stock:
13
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Sn60Pb40 (60/40)
Diameter :
0.020" (0.51mm)
Flux Type :
No-Clean
Form :
Tube, 0.3 oz (8.51g)
Melting Point :
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Mesh Type :
Process :
Leaded
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
24 AWG, 25 SWG