SMDSWLT.040 200G
Part Number:
SMDSWLT.040 200G
Description:
SN42/BI57/AG1 2.2 FLUX CORE SOLD
Composition :
Bi57Sn42Ag1 (57/42/1)
Diameter :
0.040" (1.02mm)
Flux Type :
No-Clean, Rosin Activated (RA)
Form :
Spool, 7 oz (200g)
Melting Point :
280°F (138°C)
Mesh Type :
Process :
Lead Free
Wire Gauge :
18 AWG, 19 SWG