SMDSWLF.031 4OZ
Part Number:
SMDSWLF.031 4OZ
Description:
SLD WIRE NO-CLEAN 96.5/3/.5 4OZ.
Composition :
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter :
0.031" (0.79mm)
Flux Type :
No-Clean, Water Soluble
Form :
Spool, 4 oz (113.40g)
Melting Point :
423 ~ 428°F (217 ~ 220°C)
Mesh Type :
Process :
Lead Free
Wire Gauge :
20 AWG, 22 SWG