WBNCSAC31-4OZ
Manufacturer:
SRA Soldering Products
Part Number:
WBNCSAC31-4OZ
Category:
Solder
Description:
LEAD FREE NO-CLEAN FLUX CORE SIL
In Stock:
3
Manufacturer :
SRA Soldering Products
Category :
Solder
Composition :
Sn96.5Ag3Cu0.5 (96.5/3/0.5)
Diameter :
0.031" (0.79mm)
Flux Type :
No-Clean
Form :
Spool, 4 oz (113.40g)
Melting Point :
430°F (221°C)
Mesh Type :
Process :
Lead Free
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
20 AWG, 21 SWG