SMDSW.020 4OZ
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
SMDSW.020 4OZ
Category:
Solder
Description:
SOLDER WIRE NO-CLEAN 63/37 4OZ.
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Sn63Pb37 (63/37)
Diameter :
0.020" (0.51mm)
Flux Type :
No-Clean, Water Soluble
Form :
Spool, 4 oz (113.40g)
Melting Point :
361°F (183°C)
Mesh Type :
Process :
Leaded
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
24 AWG, 25 SWG