SMD2SW.015 100G
Manufacturer:
Chip Quik, Inc.
Part Number:
SMD2SW.015 100G
Category:
Solder
Description:
SOLDER WIRE 60/40 TIN/LEAD NO-CL
In Stock:
2
Manufacturer :
Chip Quik, Inc.
Category :
Solder
Composition :
Sn60Pb40 (60/40)
Diameter :
0.015" (0.38mm)
Flux Type :
No-Clean, Water Soluble
Form :
Spool, 3.53 oz (100g)
Melting Point :
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Mesh Type :
Process :
Leaded
Product Status :
Active
Shelf Life :
Shelf Life Start :
Storage/Refrigeration Temperature :
Type :
Wire Solder
Wire Gauge :
27 AWG, 28 SWG