DS02C-254-2L-08BE
Manufacturer:
CUI Devices
Part Number:
DS02C-254-2L-08BE
Category:
DIP Switches
Description:
DIP SWITCH, SPST, 2.54 PITCH, FL
Manufacturer :
CUI Devices
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Piano
Circuit :
SPST
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
25mA
Features :
Height Above Board :
0.378" (9.60mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
24VDC