RD10RB8CVAT
Part Number:
RD10RB8CVAT
Description:
SWITCH ROTARY DIP 8POS 0.15A 50V
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Rotary with Shaft
Circuit :
Octal Complement
Current Rating (Amps) :
150mA
Features :
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Voltage Rating :
50VDC