RD10RB8CVBT
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
RD10RB8CVBT
Category:
DIP Switches
Description:
SWITCH ROTARY DIP 8POS 0.15A 50V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Raised
Actuator Type :
Rotary with Shaft
Circuit :
Octal Complement
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Copper Alloy
Current Rating (Amps) :
150mA
Features :
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
8
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
50VDC