RDTAR10R2T
Manufacturer:
E-Switch
Part Number:
RDTAR10R2T
Category:
DIP Switches
Description:
SWITCH ROTARY DIP BCD 150MA 42V
Manufacturer :
E-Switch
Category :
DIP Switches
Actuator Level :
Flush, Recessed
Actuator Type :
Rotary for Tool
Circuit :
BCD
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
150mA
Features :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Height Above Board :
0.394" (10.00mm)
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Pitch :
0.100" (2.54mm), Full
Product Status :
Active
Termination Style :
PC Pin
Voltage Rating :
42VDC